شب ادراری کودکان

۲۳۲ بازديد

از مهم ترین مباحث در زمینه رشد و تربیت کودک تا 5 سالگی می توان به شب ادراری کودکان و استفراغ کودکان اشاره کرد. وجود این اختلالات در سنین پایین در کودکان، امری طبیعی است اما ادامه دار شدن این موضوع تا نوجوانی در کودک اختلال محسوب شده و برای درمان آن باید به پزشک مراجعه کرد.

شب ادراری کودکان دو نوع اولیه و ثانویه است؛ شب ادراری اولیه مربوط به دوران نوزادی کودک است که کودک در این دوران هیچ گونه تسلطی روی کنترل ادرار خود نداشته و شب ادراری را به صورت غیر ارادی تجربه می کند. اما شب ادراری ثانویه مربوط به زمانی است که کودک توانایی کنترل ادرار خود را حداکثر تا شش ماه داشته اما پس از آن از دست می دهد.

شب ادراری بر اثر عوامل گوناگونی ممکن است رخ دهد و عوامل جسمی، روحی و طبیعی زیادی در بروز آن موثر هستند؛ از عوامل جسمی تاثیر گذار در بروز شب ادراری می توان به ظرفیت مثانه، فعالیت کلیه ها و خواب بودن مغز اشاره کرد.

ژنتیک، رژیم غذایی و تغذیه کودک، وجود ترس و اضطراب در شخصیت کودک و خواب عمیق جسم و روح کودک، از جمله عوامل طبیعی تاثیرگذار در شب ادراری کودکان است.

حالت شیر دهی به نوزادان و وضعیت غذا خوردن بچه ها در ایجاد حالت تهوع و استفراغ کودکان تاثیر گذار است. وجود عفونت های گوارشی و غیر گوارشی، مسمومیت، مشکلات آپاندیسیت، استرس، مشکلات ناشی از تنگی دهانه معده به روده از دیگر عوامل تاثیر گذار در استفراغ کودکان می باشند.

استفراغ کودکان وبرگرداندن شیر توسط آن ها در دوران نوزادی تا حدود چهار پنج ماهگی، حالت طبیعی دارد اما اگر در انجام این کار، کودک با مشکل مواحه باشد و حس بدحالی به او دست داد، موضوع را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید.

در رابطه با استفراغ کودکان، خوب است بدانید که کودکان تا مدتی پس از تولد تلاش می کنند تا نحوه صحیح شیر خوردن و غذا خوردن را بیاموزند، و در این دوران آزمون و خطا، برگرداندن شیر و استفراغ در آن ها کم و بیش طبیعی است. با گذشت زمان و به مرور که کودکان مسیر درست شیر خوردن را می آموزند، تعداد دفعات استفراغ کودکان و برگرداندن شیر در ان ها نیز کم تر می شود.

در وولک مقاله های مفیدی در زمینه موضوعاتی نظیر شب ادراری کودکان، غذای کودک، استفراغ کودک، خواب در کودکان و ... وجود دارند که با مراجعه به سایت و انتخاب مقاله مورد نظر خود به راحتی می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

۰ ۰

عوامل ایجاد کننده عفونت ادراری

  1. رابطه ی جنسی باعث میشود که میکروبها از کانال واژن به داخل مجرای ادرار برسند. راه حل: همیشه قبل و بعد از رابطه جنسی ادرار کنید
  2. شستن اندام های تناسلی از عقب به جلو بعد از مدفوع کردن موجب وارد شدن باکتری های مزاحم به دستگاه ادراری میشود. راه حل: همیشه خودتان را از جلو به عقب بشورید و با شست و شوی روزانه همیشه واژن و مقعد را تمیز نگه دارید.
  3. پوشیدن شلوارهای تنگ یا لباس زیری که از پلی استر یا دیگر فیبرهای مصنوعی ساخته شده باشد بعنوان یک انکوباتور برای باکتری های پاتوژن عمل میکند. راه حل: بگذارید آن منطقه آزاد باشد و لباس های زیر پنبه ای بپوشید.
سالم زیبا

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.